DE – Letné aktivity
Možnosti turistiky a výletov v blízkom okolí.
Demänovská jaskyňa slobody
Považuje sa za najkrajšiu kvapľovú jaskyňu na Slovensku. Jej dĺžka je 8 126 m. Dĺžka trvania prehliadky tradičného okruhu je 60 minút a veľkého okruhu 100 minút. Priemerná teplote v jaskyni je okolo 6° C.
Demänovská ľadová jaskyňa
Táto jaskyňa je známa už stáročia. Celková dĺžka jaskyne je 1975 m. Prehliadková trasa má dĺžku 650 m a trvá 45 minút. Priemerná teplota v jaskyni v letnom období je okolo 0° C. V jaskyni sa nasli kosti jaskynného medveďa, ktoré považovali za kosti draka a preto jaskyňu nazývali Dračia jaskyňa.
Aquapark Tatralandia
Je ideálnym miestom na letnú aj zimnú dovolenku pre všetky vekové kategórie. Počas letnej sezóny si na svoje prídu malí aj veľkí v 14 bazénoch s morskou, termálnou aj čírou vodou. Nudiť sa určite nebudete vďaka 26 toboganom a šmýkačkám, atrakciám vo Funparku, celodennému programu s animačným tímom , či letným eventom. A keby náhodou pršalo, tak sa stretneme pod priehľadnou strechou celoročného Tropical Paradise, kde teplota vody ani vzduchu neklesá pod 30 °C.
Vodný raj GINO PARADISE Bešeňová
Vodný raj GINO PARADISE je vybudovaný na báze horúcich prameňov termálnych vôd, ktoré vyvierajú z hĺbky 1987 metrov s teplotou 60,5°C. Blahodarne pôsobia na pohybové a dýchacie ústrojenstvo, majú priaznivé kozmetické účinky a vďaka prvku lítium pozitívne vplývajú aj na psychiku človeka.
Jasná Chopok
Horská turistika v nádhernom prostredí Nízkych Tatier- radi Vám poradíme vybrať najzaujímavejšie turistické trasy.
Chopok sa v lete mení na oázu sýtej zelene. Hrebeň dlhý približne 100 km roztvára svoju náruč a láka do nej zvedavých návštevníkov na potulky po spleti turistických chodníkov.
Vrbické pleso
Je najväčšie prirodzené jazero v Nízkych Tatrách. Možnosť letnej turistiky, skalolezenie, prekrásna fauna a flóra doplnená vhodnými klimatickými podmienkami to všetko sú dôvody pre letnú dovolenku v Nízkych Tatrách. Stredisko je vyhľadávané nie len kvôli turistike a lanovkám, ale aj vďaka BIKE WORLD JASNÁ. Najväčší bike park na Slovensku, s prevýšním 960 m, má až 25 km tratí. Návštevníci môžu vyskúšať bungee trampolínu, mountain káry z Chopku, člnkovanie na jazierku v Jasnej i iné letné aktivity, tiež využiť ďalšie služby – požičovňu bicyklov, kolobežiek, športové obchody, turistických sprievodcov, nordic walking, skalolezenie.
Letná bobová dráha Žiarce
Nejde len o prvú postavenú dráhu v oblasti Liptova, ale aj vôbec prvú dráhu tohto typu na Slovensku. Celková dĺžka dráhy je 1000 m a ide o najstrmšiu dráhu na našom území, s celkovým prevýšením 120 metrov. Maximálna rýchlosť, ktorú je možné dosiahnuť je obmedzená na 45 km/hod. Sami si jednoduchým pohybom páky smerom k sebe (brzdíte) alebo od seba (zrýchľujete) určujete, či ju dosiahnete.
Žiarska dolina
Ľahká horská turistika k Žiarskej chate pod Barancom s novootvorenou jaskyňou Medvedia štôlňa. Žiarska chata je turistická chata v nadmorskej výške 1 325 m n. m. Bola postavená v roku 1939.
K lákadlám Žiarskej doliny patrí symbolický cintorín obetí horských nešťastí Západných Tatier, ktorý vznikol v roku 1995 v lokalite Krásnô pod horou Príslop. Pietne miesto tvorí drevená brána, plastiky, kríž so zvonom a ústredný balvan s menami ľudí, ktorí sa už z túry nevrátili. Po skalách okolo sú umiestňované pamätné tabuľky jednotlivých tragédií.
Za cintorínom približne pätnásť minúť od chaty po zelenej značke smer Jalovecké sedlo v Šarafiovom jarku je sústava Šarafiových vodopádov, z ktorých je z chodníka viditeľný najspodnejší stupeň.
Zo Žiarskej chaty existuje viacero možností trás. Je na vás, či zvolíte značkované turistické trasy vedúce od žiarskej chaty na Plačlivô, Ostrý Roháč alebo iné vrcholy hôr, alebo sa vrátite naspäť do doliny.
Skvelým zážitkom a návratom do Žiarskej doliny pre vás bude jazda na kolobežkách, ktoré si za poplatok môžete zapožičať na Žiarskej chate. Dolinou preteká potok Smrečianka, nachádza sa tu bohatá flóra a fauna. Na okolitých lúkach vidíte pasúce sa ovce a kravy, kocháte sa pohľadom na majestátne končiare vrcholov Baranec, Tri kopy, Baníkov, Príslop a iných.
Liptovský Ján – kaďa
Práve termálne pramene preslávili obec pravdepodobne najviac. Zaraďujeme sem aj minerálny prameň Teplica, z ktorého vyviera pitná a liečiva voda s teplotou približne 20°C. Traduje sa, že jej účinky spoznali ľudia len náhodne, keď tu v minulosti močili konope. Vodou z prameňa je napĺňané malé jazierko, tiež nazývané kaďa. Čo je na slovenské pomery zaujímavé, okúpať sa tu môžete zdarma, nakoľko vstup do kade nie je spoplatnený.
Liptovský hrad
Ruiny hradu stoja na vrchu Sestrč (999 m.n.m.) v Chočských vrchoch. Nazývali ho tiež Sielnický hrad alebo Liptovský Starý hrad a bol najvyššie položeným hradom na Slovensku. Významné postavenie mal aj v Európskom meradle, nakoľko patril aj k najvyššie položeným hradom v strednej Európe. Jeho história sa traduje do roku 1262, kedy ho dal postaviť kráľ Belo IV. a plnil hlavne obrannú funkciu. Počas svojej existencie bol niekoľkokrát zničený a znovu postavený. Hrad tvorila obytná veža, cisterna, malé nádvorie a dve brány. Časť zo základov hradu sa obnovili počas archeologického výskumu v 80. rokoch 20. storočia, pri ktorom sa objavilo množstvo striel a kováčskeho materiálu. Areál hradu je verejne prístupný a môžete ho navštíviť pri absolvovaní turistickej trasy s názvom Ku zvyškom Liptovského hradu.
Havránok
Havránok je miestom, ktoré dokazuje a dokumentuje prítomnosť keltského obyvateľstva na Liptove v 4. až 1. storočí pred n. l. Je významným archeologickým náleziskom na Slovensku, kde sa objavili pozostatky sídliska z mladšej doby železnej. Medzi ďalšie nálezy patria šperky, keramika, predmety zo železa a bronzu, čo nasvedčuje, že Havránok na Liptove bolo sídlo nadregionálneho významu pre Keltov. Práve Kelti boli prvými obyvateľmi Slovenska. Nájdené archeologické nálezy na Havránku prešli rekonštrukciou, dokonca sa z niektorých spravili repliky. Práve z tohto dôvodu ide o prvý slovenský archeologický park pod holým nebom, v ktorom môžeme obdivovať zrekonštruované obytné stavby, pec na vypaľovanie keramiky, obetisko a valy s bránou.
Liptovská Mara
Liptovská Mara je najväčšia vodná nádrž na Slovensku .Bola postavená v rokoch 1971 až 1975 a pri jej výstavbe bolo zaplavených 13 obcí.
Vodné športy
Lepšie podmienky pre vodné športy než tie, ktoré poskytuje Liptovská Mara, by ste na Slovensku hľadali len ťažko. Hlavne počas letných mesiacov je Liptovská Mara vyhľadávaným dovolenkovým miestom jachtárov, windsurferov ale aj nadšencov lodí a člnkovania. Nemožno zabudnúť ani na vodné skútre, ktoré križujú túto obrovskú vodnú nádrž dennodenne. V prípade, že vás nenadchol takýto druh adrenalínu, dovolenku na Liptove si môžete spestriť pokojnou plavbou loďou a obdivovať krásnu Liptovskú prírodu, ktorú dotvára horská scenéria.
Medzi aquaparkami Tatralandia a Gino Paradise Bešeňová sa nachádza obec Liptovský Trnovec. Práve pri tejto turistami vyhľadávanej obci je situovaný autokemping Liptovská Mara.
Adrenalín na Mare
S letom a vodou sa spájajú aj rôznorodé adrenalínové atrakcie. Liptovská Mara nie je výnimkou a aj tu si môžete vyskúšať jazdu na banáne, vodnom skútri alebo vznášať sa vzduchom na lietajúcej raji. Ak máte radi aktívny oddych, Liptov je to pravé dovolenkové miesto.
Vodné skútre
S vetrom o preteky. Aj takto by sa dala charakterizovať jazda na vodnom skútri po liptovskom mori. Osamote, ale aj vo dvojici, zažijete neopakovateľný pocit z rýchlosti a príjemným osviežením pre vás budú kvapky prskajúcej vody. Trávite na Liptove rodinnú dovolenku? Prekvapte svoje deti a ukážte im Liptovskú Maru zo sedla vodného skútru. Môžete si ich vyskúšať v areáli kempingu Liptovský Trnovec rovnako ako aj plavbu loďou.
Loď Mara
Letná dovolenka by sa mala niesť hlavne v znamení pohody a oddychu. Dokonalý relax pre niekoho znamená leňošenie na pláži, naopak pre iného môže byť oddychom plavba loďou. V prípade, že patríte k turistom, ktorí chcú spoznávať zákutia Lipovskej Mary z paluby vyhliadkovej lode, navštívte autokemping v Liptovskom Trnovci. Loď s rozmermi 8,2m x 2,7m a maximálnou kapacitou 12 osôb Vás prekvapí svojim komfortom a luxusom.
Wakeboard park
Nadšencom vodných športov netreba wakeboarding určite predstavovať. Jazdu za unikátnym vlekom a s množstvom prekážok si môžete užiť len neďaleko Liptovskej Mary, v areáli vodného slalomu. Propaganda freestyle park ponúka okrem individuálneho jazdenia na waku aj jazdy pod dohľadom inštruktora. Nakoľko rýchlosť vleku sa dá nastaviť podľa požiadaviek, je táto vodná atrakcia vhodná pre každého. Úplní začiatočníci ale aj skúsení wake jazdci si prídu na svoje.
Rafting
V areáli vodného slalomu v Liptovskom Mikuláši si užijete skutočnú jazdu na divokej vode. So svojimi priateľmi sa budete rútiť dole umelo vybudovaným kanálom gumeným člnom. Áno, hovoríme o raftingu. Pre tých, ktorí majú stále strach z tejto vodnej atrakcie je pripravená možnosť Family raftingu. Ide o 60 minútové jazdenie, kde sa hľadí predovšetkým na bezpečnosť a bez problémov ho zvládnu deti od 10 rokov.
Prosiecka a Kvačianska dolina
Tieto doliny predstavujú skutočné klenoty Slovenska. Prosiecka dolina je dlhá 4 km a vznikla činnosťou potoka Prosiečanka, ktorý túto dolinu vyrezal vo vápencoch a dolomitoch Chočských vrchov. Nachádza sa v nej 15 m vysoký vodopád Červené piesky a záver doliny sa prechádza po rebríkoch. V Kvačanskej doline stoja zrekonštruované unikátne drevené vodné mlyny – Vodné mlyny Oblazy. Ak sa chystáte tráviť dovolenku na Liptove, odporúčame vám navštíviť tieto skvosty vidieckej architektúry a na vlastné oči si pozrieť technológiu mletia múky starodávnym spôsobom.
|